Groby księcia iberyjskiego i 24 arystokratów odkryte w Hiszpanii.

Ogólny krajobraz Półwyspu Iberyjskiego w 300 r. p.n.e. składał się z różnorodnych społeczności, w tym Celtów, Iberyjczyków, Celtiberian i Lusitańczyków, podczas gdy dwie główne potęgi Rzymu i Kartaginy walczyły ze sobą na śmierć na ich terytorium.

Generał kartagiński Hamilcar Barca zaatakował Iberię w 235 r. p.n.e., niszcząc różne społeczności, z którymi się spotkał. W końcu grupy te połączyły się i rozpoczęły z nim wojnę w tak zwanej bitwie pod Heliké – być może Elche w Alicante lub Elche de la Sierra w Albacete – gdzie Hamilcar zginął w 228 p.n.e..

Fot. UCLM

W ubiegłym roku archeolodzy i historycy María del Rosario García Huerta, Francisco Javier Morales Hervás i David Rodríguez González doszli do końca swoich badań po trzech latach wykopalisk i dwóch latach analiz. Odkryli pozostałości iberyjskiej nekropolii Alarcos w hiszpańskiej prowincji Ciudad Real, gdzie odkryli 25 grobowców należących do iberyjskich arystokratów, w tym jednego, który według ekspertów mógł należeć do księcia, z okresu, w którym Hamilcar został zabity w bitwie.

„Nie znamy dokładnej roli tych konkretnych Iberyjczyków w wydarzeniach związanych z drugą wojną punicką” – mówi David Rodríguez, profesor prehistorii na Uniwersytecie Castilla-La Mancha. „Ale bardzo kuszące, choć bardzo mało prawdopodobne, jest wyobrażenie sobie, że byli z Kartagińczykami, a może walczyli u boku króla Oretani Orisos w Heliké, mieście obleganym przez Hamilcar, które różne kontyngenty Oretani próbowały wyzwolić. Ale to nie przypadek, że większość najbogatszych grobowców na nekropolii Alarcos przypisywanych arystokratycznym wojownikom pochodzi z tego właśnie okresu lub później – dodaje, wyjaśniając, że będzie to między 220 a 90 rokiem p.n.e.

Fot. UCLM

Dwa z 25 grobowców należały do ​​kobiet pochowanych wraz z ich bronią, a trzy wyróżniają się ilością i jakością zawartych w nich bogactw – mieczami falcata, tarczami i włóczniami, kawałkami wskazującymi na posiadanie koni oraz luksusowymi przedmiotami wykonanymi ze złota i srebro i kwarc karneol, a także dowód poświęceń po śmierci ich mieszkańców. Jeden z grobowców miał 453 kości owiec, zgodnie z szacunkami ekspertów, co wymagało poświęcenia 222 zwierząt. Ciała zmarłych zostały spalone i przechowywane w doniczkach, które zostały odkryte podczas wykopalisk.
Kolejny grobowiec mógł należeć do księcia, sądząc z ogromnych bloków kamienia użytych w jego konstrukcji wraz z rzeźbionymi schodami, choć dawno temu został wyrzucony ze względu na kosztowności. W pozostałych grobowcach znaleziono 327 obiektów, z których dziewięć procent wykonano ze złota. Kolejnym grobowcem okazał się cenotaf, w którym nie było ciała, ponieważ wojownik najwyraźniej umarł daleko od osady, a jego szczątków trudno byłoby odzyskać. Jeszcze inny zawierał groby, które odpowiadałyby arystokracie i wojownikowi.
Analiza wykazała, że ​​istniały znaczące różnice między grobowcami zmarłych, które zostały sklasyfikowane w trzech różnych grupach – zamożnych, pośrednich i prostych – chociaż wszystkie te przedmioty mają wyższy status w porównaniu do tych znalezionych w różnych wykopaliskach archeologicznych na Iberyjskim Półwysep z tego samego obszaru kulturowego, zgodnie z Rodríguez. Tym, co zadziwiło badaczy, jest brak dowodów na obecność zwykłych ludzi na nekropolii.

Fot. UCLM

Teren Alarcos zajmuje 33 hektary i znajduje się na 100-metrowym wzgórzu. To, wraz z innymi naturalnymi umocnieniami, takimi jak rzeka Guadiana, sprawiło, że jest to dobre miejsce na stałe osiedlenie się. „Nekropolia Alarcos spowodowała znaczący skok w naszej wiedzy na temat pochówków iberyjskich, ponieważ byliśmy w stanie przedstawić kontekstualną kolekcję grobowców i materiałów, które pozwalają nam zaoferować bardziej gwarantowaną definicję rytuału pogrzebu iberyjskiego w ogóle oraz rytuału Oretani w szczególności.”
Nie wiadomo na pewno, czy wojownicy zabili Hamiilcara, ale według rzymskiego historyka Appiana wiemy, jak umarł Hamilcar, ojciec Hannibala. „Królowie iberyjscy zabili go w następujący sposób” – napisał. „Zabrali wózki wypełnione kłodami ciągniętymi przez woły, a za nimi podążała broń. Na ich widok Afrykanie [Kartagińczycy] wybuchnęli śmiechem. Ale kiedy się zbliżyli, [Oritani] podpalili wozy i cisnęli ich w kierunku wroga. Ogień niepokoił Afrykanów. Po rozbiciu szeregów Iberyjczycy zabili Hamilcara i dużą liczbę tych, którzy go bronili.

Być może książę w grobie w Alarcos był tym, który zaprojektował tę udaną strategię.

Źródło: Heather Galloway

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *