Bułgarski zespół odnajduje części północnych murów obronnych Sofii.

Fragmenty północnych murów twierdzy Serdica, starożytnej nazwy Sofii, zostały odkryte przez zespół archeologów z miejskiego Muzeum Historii Regionalnej, poinformowała w komunikacie prasowym gmina Sofia. Znaleziska dokonano na prywatnej nieruchomości przy Exarch Yosif Street w centrum bułgarskiej stolicy.

Serdica była bardzo solidnie umocniona, a system murów obronnych zaczął być budowany już w II wieku n.e. Zachowany fragment to główny mur fortecy, odkryto także drugi zewnętrzny mur fortecy, który jest wyjątkowo dobrze zachowany o długości około 30 metrów wysokości około 2,5 m, powiedział zastępca burmistrza Sofii Todor Chobanow podczas kontroli wykopalisk archeologicznych.

Podczas eksploracji tego miejsca odkryto matrycę do wycinania monet z czasów cesarza Septimusa Severusa, figurkę Erosa z pochodnią, paterę (używaną do celów religijnych, specjalny rodzaj okrągłego naczynia z rączką ozdobioną głową świni ) eksponaty eksponowane będą w Muzeum Historii Regionalnej w Sofii.

Archeolodzy zauważyli, że patera była niezwykła, ponieważ takie naczynia były zwykle ozdobione głowami drapieżników lub rogatych stworzeń – nie głową świni.
Na terenie tym powstać ma hotel, ale projekt jest wstrzymywany do czasu zakończenia wykopalisk archeologicznych.

„Jest to ważne miejsca dla miasta, które daje nam obraz życia w starożytnej Sofii z różnych epok. Naszą wielką misją jest badanie i zachowanie dziedzictwa kulturowego naszego miasta – powiedział Chobanov.

Źródło: The Sofia Globe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *