Dwa nie zrabowane mykeńskie grobowce komorowe odkryte w południowej Grecji
Greckie Ministerstwo Kultury ogłosiło w niedzielę, że archeolodzy odkryli dwa starożytne, nie zrabowane grobowce kameralne z późnego okresu mykeńskiego (1400 – 1200 p.n.e.), w pobliżu Nemei na Peloponezie.

Nowo odkryte grobowce w miejscu pochówku Aidonia obejmują pięć pełnych pochówków i szkielety czternastu osób, których szczątki zostały tam przeniesione z innych grobowców. Znaleziska rzuci więcej światła na cywilizację mykeńską, ogłosiło greckie ministerstwo kultury.
Oba grobowce komorowe dostarczały odkrywcom szereg glinianych garnków i figurek, a także inne małe przedmioty. Jednak odkrycia te są dość kontrastowe z miejscami pochówku z wczesnego okresu mykeńskiego (1600 – 1400 p.n.e.), które zostały wydobyte w Aidonii w poprzednich latach.
Te komory grobowe zawierały naczynia i naczynia do przechowywania, a także broń i inne przedmioty, które należałyby do osób o wysokim statusie. Jednak dwa nowo odkryte mykeńskie grobowce komorowe w Aidonii torują drogę do lepszego zrozumienia rozwoju starożytnej osady i jej powiązań z sąsiednimi wioskami.

Oświadczenie prasowe zauważyło, że Aidonia, położona obok winnic Nemei, była kluczową osadą cywilizacji mykeńskiej, która przeżywała swój największy okres rozkwitu od XVII do XII wieku pne.
Wykopaliska w miejscu pochówku w Aidonia rozpoczęły się po raz pierwszy pod koniec lat 70. XX wieku, po tym jak miejsce zawierające groby z 1700-1100 lat p.n.e. zostało już w znacznym stopniu splądrowane, najprawdopodobniej w latach 1976-77. Wykopaliska Służby Archeologicznej, które nastąpiły w latach 1978–1980 i 1986, pod kierunkiem Kalliopi Krystalli-Votsi i Constantiny Kaza, ujawniły w sumie dwadzieścia grobowców komorowych.

Składały się one z wykutych w skale grobów, z trzema odcinkami, w tym drogą dojazdową (dromos), wejściami i komorami grobowymi. Podczas wykopalisk znaleziono niewiele grobowców komorowych w Aidonian, ale jedna z nich zawierała skarbnicę starożytnej biżuterii.
Odkrycie znalezione w jamie znajdującej się w jednym z tych grobowców pomogło nawet ekspertom połączyć je z zestawem biżuterii, który miał zostać sprzedany w domu aukcyjnym w Nowym Jorku w 1993 r. I ostatecznie został repatriowany, zauważyło ministerstwo.
Trwająca działalność archeologiczna w Aidonii spowodowała wznowienie wykopalisk w celu zbadania grobów, które uznano za zagrożone zrabowaniem.
Ephorate of Antiquities of Corinth uruchomił nowy, systematyczny program badawczy w 2016 r. Pod kierunkiem Konstantinosa Kissy, adiunkta archeologii na uniwersytetach w Grazu w Austrii i Trewirze w Niemczech. Kim Shelton, dyrektor Nemea Center of Archaeology i profesor na University of California, Berkeley, również współpracuje z Kissą w badaniach.
Ich badania udokumentowały istnienie tej dodatkowej grupy grobowców, której brakowało podczas wszystkich wykopalisk przeprowadzonych w poprzednich latach.
Źródło: Greek Reporter