Nowa dzielnica rzymska odkryta w Lyonie

Ostatnie wykopaliska archeologiczne ujawniły koszary wojskowe z pierwszego wieku, znajdujące się tuż obok murów starożytnego rzymskiego miasta w dzielnicy Fourvière w Lyonie. Teren jest podzielony na trzy części, w tym rzymski dom, fort ze składem broni i taras z uzbrojeniem.

Wykopaliska. Fot. Joser Pizarro/123rf]

To wielkie odkrycie archeologiczne, obejmujące 650 metrów kwadratowych, może rzucić nowe światło na ostatnie momenty bitwy o Lyon w 197 r. Między legionami cesarza Septymiusza Sewera i uzurpatora Clodiusa Albinusa.

„Przeszukujemy scenę pola bitwy ze wszystkimi pozostałościami walk, które miały miejsce w środowisku miejskim, za pomocą grotów strzał, artylerii, włóczni, sprzętu, który spadł podczas walki, a nawet głowy legionisty ściętej w wyniku tego schwytania, i jest to dla nas wyjątkowe. Pozwala nam udokumentować te pozostałości archeologiczne, a przede wszystkim stworzyć powiązanie między historią tego obszaru i zebrać to, co odkrywamy i co wiemy dzięki tekstom i wiedzy historycznej Cesarstwa Rzymskiego, powiedział Benjamin Clément, archeolog odpowiedzialny za wykopaliska.

Kostka do gry. Fot. Joser Pizarro/123rf]

Albinus, pokonany, schronił się w mieście, zanim został aresztowany i ścięty. Cesarz splądrował miasto, aby ukarać wszystkich, którzy wspierali buntownika. W tym czasie Lugdunum było pełne bogactwa. Jest to jedno z niewielu miast, które wraz z Rzymem mogło bić monety.

„Budynek, o którym mowa, został celowo zniszczony, aby broń lub inne przedmioty nie zostały skradzione. Właśnie dlatego są one w bardzo dobrym stanie”, mówi Benjamin Clément, podkreślając jakość odkryć.

Ozdoba. Fot. Joser Pizarro/123rf]


Archeolodzy znaleźli także wiele przedmiotów związanych z codziennym życiem, takich jak kąpiel, takich jak peelingi uszne lub pinceta, lub dla żołnierzy spędzających czas wieczorem podczas obrony miasta, takich jak kości lub żetony. Naczynia, garnki, patelnie i dzbanki niezbędne do przygotowania posiłków znaleziono również w pomieszczeniu kuchennym.


„Znalezienie przedmiotów codziennego użytku i broni w jednym miejscu jest raczej niezwykłe. I rzadko jest ich tak wiele na stanowisku archeologicznym”, dodaje Clément.


Większość obiektów zostanie powierzona CREAM de Vienne, specjalizującej się w renowacji obiektów archeologicznych. W sumie od początku czerwca na stronie znajduje się prawie 100 sztuk uzbrojenia i 300 przedmiotów codziennego użytku.

Wykopaliska zostały już ukończone i będą kontynuowane w przyszłym roku. Projekt jest realizowany wspólnie przez Służbę Archeologiczną Miasta Lyonu, Uniwersytet Lumière Lyon 2 i laboratorium ArAr (CNRS Lyon).

Źródło: Lyon Mag

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *