Groby dynastii Han odkryte we wschodnich Chinach

Dwa starożytne grobowce z delikatnymi kamiennymi płaskorzeźbami odkryto w Jinan, stolicy prowincji Shandong we wschodnich Chinach, podały w środę lokalne władze archeologiczne.

Fot. Sina

Uważa się, że grobowce znajdujące się w dzielnicy Jiyang w Jinan pochodzą z czasów dynastii Han (206 p.n.e. – 220 lat), zgodnie z miejskim instytutem archeologii. Znaleziono je, gdy lokalni mieszkańcy pogłębili staw pod koniec 2018 roku.
Po prawie czterech miesiącach wykopalisk archeologicznych w grobowcach odkryto w sumie prawie 60 płaskorzeźb kamiennych i ponad 90 portretów. Żywo przedstawiają sceny z życia codziennego w czasach starożytnych, oprócz kilku portretów głów kozich, które są często spotykane w grobowcach z kamiennymi płaskorzeźbami w tym regionie.

Fot. Sina

Mówi się, że grób o długości około 20 metrów i szerokości 15 metrów jest największym grobowcem o podwójnym przejściu z kamiennymi płaskorzeźbami z czasów dynastii Han, jakie kiedykolwiek znaleziono w Jinan.
Poza licznymi kamiennymi płaskorzeźbami groby zawierały dużą liczbę i różnorodność ceramiki, porcelany, przedmiotów kostnych, kamionki i monet z brązu, a także kości zwierząt, twierdzą lokalni archeolodzy.

Fot. Sina

Chociaż groby zostały naruszone, cała struktura jest dobrze zachowana, zapewniając nowy materiał archeologiczny do badania zwyczajów pogrzebowych w dynastii Han, powiedział Chen Yongting, lider zespołu wykopaliskowego.

Fot. Sina

Kamienne płaskorzeźby były ważnym elementem budowlanym pałaców, świątyń rodowych i grobowców w dynastii Han.

Źródło: Xinhua News Agency

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *