Dokument rzymskiego weterana znaleziony w Deultum

Zespół Krasimiry Kostowej znalazł fragment rzymskiego dyplomu wojskowego podczas wykopalisk w centralnej części rzymskiego miasta Deultum (w obecnej wiosce Debelt, południowo-wschodnia Bułgaria). Przez trzy dekady badań archeologicznych w tym miejscu jest to pierwsze tego rodzaju znalezisko.

Dyplomy wojskowe mają swoją nazwę, ponieważ składają się z dwóch brązowych tabliczek połączonych na zawiasach (od starożytnego greckiego „diploō” – „podwoić, złożyć na pół”). Dokumenty te zostały wydane żołnierzom z jednostek pomocniczych, którzy pełnili służbę wojskową (tj. Co najmniej 25 lat) i zostali nagrodzeni obywatelstwem rzymskim. W przeciwieństwie do legionów, które w całości składały się z rzymskich obywateli, wojska pomocnicze rekrutowane były z całego imperium i obejmowały wielu ludzi, którzy nie byli obywatelami rzymskimi. Podczas uroczystego aktu honorowego zwolnienia weterani mogli uzyskać dokument nadający obywatelstwo wygrawerowany na dwóch brązowych tablicach. Podczas długich lat służby wojskowej wielu żołnierzy tworzyło rodziny, ale oficjalnie nie zezwolono im na zawarcie małżeństwa do czasu zwolnienia, więc dyplom wojskowy służył również do legitymizacji ich małżeństwa. W przypadku, gdy mieli już dzieci, te ostatnie uzyskały obywatelstwo poprzez dyplom wojskowy.

Fragment odkryty w Deultum jest bardzo mały, mierzy zaledwie 4 x 4 cm, ale pozwala nam ujawnić wiele na temat dokumentu, którego był częścią. Dyplom zawierał kopię dekretu rzymskiego cesarza Hadriana wydanego 17 lipca AD 122 r. W sprawie honorowego zwolnienia żołnierzy z oddziałów pomocniczych w rzymskiej prowincji Dacia Inferior, tj. „Dolna Dacia” (położona w centralnej części część południowej Rumunii). W tym czasie prowincją zarządzał Cocceius Naso.

Deultum zostało założone około 70 roku ne przez cesarza Wespazjana w rzymskiej prowincji Tracja jako kolonia rzymska. Cesarz osiedlił tu weteranów, którzy służyli w VIII Legionie Augusta. Nowo odkryty fragment ujawnia po raz pierwszy, że nawet pół wieku po założeniu kolonii rzymscy cesarze nadal osiedlali się weteranach w Deultum, aby wspierać obecność i tożsamość Rzymian w mieście otoczonym nie-rzymską populacją.

Źródło: archaeologia-bulgarica

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *