Duża rzymska willa odkryta w Badalonii, ​​Hiszpania

Na terenie fabryki tekstyliów La Estrella w barcelońskiej miejscowości Badalona odkryto pozostałości ogromnej rzymskiej willi o powierzchni 2633 metrów kwadratowych. W 2012 r. przeprowadzono pierwsze wykopaliska i potwierdzono perspektywę znalezisk archeologicznych na tym terenie, archeolodzy rozważali badania od 2008 r. Planowano budowę budynków mieszkalnych i szkoły w tej przestrzeni, która nie jest chroniona, chociaż prace te nie mogą być przeprowadzone na czas wykopalisk archeologicznych i nie powinny być wznowione do 2021 r., w zależności od postępu badań.

Teren willi podczas badań. Fot. Ayuntamiento de Badalona

Clara Forn, archeolog z Muzeum Badalona, ​​wyjaśniła, że ​​to miasto, położone około 500 metrów od miasta Baetulo, pokazuje obszar rolniczy, w którym właściciele zwykle nie mieszkali, ale kontrolowali i kierowali produkcją rolną. Kompleks składa się z obszarów produkcyjnych (pars fructuaria), w których zlokalizowano prasy do wina, cztery kadzie oraz silosy, w których przechowywano zboże i warzywa. W pobliżu miasta znaleziono inne obszary, które zostały zidentyfikowane jako magazyny i przestrzeń, (duże ceramiczne pojemniki), w których wnętrzu można fermentować wino. Spali tu też prawdopodobnie pracownicy farmy (pars rustica).
Kolejnym wyjątkowym znaleziskiem jest kamienny napis z nazwiskiem Porcius. Archeolodzy powiązali tę nazwę z nazwą Marcusa Porciusa, wielkiego producenta starożytnego Baetulo (Badalona), który został udokumentowany. Ta osoba zajmowała się handlem winem w całym Cesarstwie między końcem I wieku pne a początkiem I wieku naszej ery.

Pomieszczenie willi podczas badań. Fot. Ayuntamiento de Badalona

Kierownik wykopalisk archeologicznych, Inaki Moreno, mówi, że ten zamożny kupiec miał amfory, które produkował na swoich nieruchomościach, oznaczone jego imieniem, a niektóre z nich odkryto w miejscach tak odległych, jak wybrzeże francuskie, Rzym, a nawet Londyn.
Podczas prac wykopaliskowych znaleziono także inne obiekty, takie jak latarnia w postaci retiariusa (rodzaj rzymskiego gladiatora uzbrojonego w siatkę). Archeolodzy uważają go za wyjątkowy element, ponieważ w świecie rzymskim znaleziono niewiele lamp z tego rodzaju dekoracjami. Odkryto także inne konstruktywne elementy z okresu rzymskiego, które wydają się mieć charakter pogrzebowy, a także ceramikę z V wieku galijskiego i niektóre konstrukcje, które wykazują ciągłość okupacji aż do czasów współczesnych.

Gliniana figurka. Fot Ayuntamiento de Badalona

Oczekuje się, że prace archeologiczne zostaną zakończone w nadchodzących miesiącach, a następnie zostanie dokonana ocena tego, co można zachować lub przenieść na obszar chroniony, aby można było przeprowadzić budowę mieszkań zaplanowanych na tym terenie.
Odkrycie to, jak zauważył burmistrz miasta Alex Pastor, wyraźnie pokazuje, że znaczenie Baetulo w latynoskim świecie rzymskim było dalekie od znaczenia sąsiedniego Barcino (Barcelona).

Źródło: National Geographic Spain

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *