Cmentarz muzułmański odkryto w sycylijskiej prowincji Ragusa.

Pierwszy sezon wykopaliskowy na terenie Cifali Ganzeria w prowincji Ragusa, który miał miejsce w dniach 25 czerwca – 19 lipca, ujawnił wyjątkowe odkrycie. Uczestnikami projektu byli doktoranci oraz studenci studiów magisterskich z archeologii i historii uniwersytetu w Pizie. Młodzi archeolodzy, oprócz określenia etapów okupacji tego miejsca, od V wieku p.n.e. do XIII wieku naszej ery, zidentyfikowali i wykopali pierwszy cmentarz islamski w rejonie Ragusa. Jest to odkrycie, które pozwoli lepiej zrozumieć formy koegzystencji między wspólnotami różnych wyznań religijnych.

Muzułmańskie groby. Fot. Universita di Pisa

Badaniami kierował profesor Federico Cantini z Uniwersytetu w Pizie oraz Saverio Scerra z Nadleśnictwa Dziedzictwa Kulturowego i Środowiska w Ragusie, przy wsparciu gminy Chiaramonte Gulfi, w ramach porozumienia podpisanego przez trzy instytucje, oraz przy logistycznym wsparciu lokalnej spółdzielni Nostra Signora di Gulfi.
Wykopaliska są integralną częścią projektu zatytułowanego „Spotkania i starcia między cywilizacjami w centrum Morza Śródziemnego”, finansowanego przez Uniwersytet w Pizie i kierowanego przez profesora Federico Cantiniego (profesora archeologii chrześcijańskiej i średniowiecznej) i profesora Simone Collaviniego (profesora historii średniowiecza). Jest to projekt, którego celem jest rozwiązanie problemu napięć i starć między cywilizacjami poprzez historię poprzez bezpośrednie badanie dowodów archeologicznych dotyczących przykładowego stanowiska na Sycylii, gdzie kultury greckie, rzymskie, bizantyjskie, arabskie i normańskie zmieniały się, od trzeciego do XIII wiek.
Inicjatywa obejmowała badania terenowe, działania laboratoryjne (katalogowanie znalezisk, digitalizacja danych z wykopalisk, fotogrametria z wykorzystaniem dronów, badanie szczątków antropologicznych) oraz wizyty w głównych stanowiskach archeologicznych w południowo-wschodniej Sycylii, w przekonaniu, że bezpośrednia znajomość dziedzictwo kulturowe jest niezbędnym narzędziem edukacyjnym.

Fragment glinianej figurki demeter. Fot. Universita di Pisa

Sekcje budownictwa mieszkaniowego z XII-XIII wieku dotyczą także fazy średniowiecznej, która wraz z danymi z poprzednich badań umożliwia także określenie cech urbanistycznych osady, która osiąga powierzchnię 8 hektarów. Budynki częściowo zajmują rozległy obszar, w którym w epoce cesarstwa rzymskiego istniała prawdopodobna farma Augustów i willa / stacja, z dużym ceglanym piecem i spa. Cofając się jeszcze bardziej w czasie, pod koniec V i początku IV wieku pne, głowa małej gliny Demeter pochodzi z przeszłości, co może sugerować obecność sanktuarium w pobliżu źródła rzeki Ippari.
„Projekt będzie kontynuowany przez kilka następnych lat, oferując uprzywilejowane obserwatorium do odtwarzania historii późnego antyku i średniowiecznego Morza Śródziemnego”, powiedział profesor Federico Cantini. „Inicjatywa ta stanowi okazję dla studentów naszego uniwersytetu, a zwłaszcza dla tych, wielu, Sycylijczyków, do zastosowania tego, czego nauczyli się podczas szkolenia, do badania regionu, którego bogactwo pod względem dziedzictwa kulturowego może (i powinno) stanowić nowy zasób dla przyszłych pokoleń. Poznanie i zrozumienie zjawisk historycznych za pomocą różnego rodzaju źródeł, rozpowszechnianie wiedzy, co czyni ją narzędziem promocji kultury, społeczeństwa i gospodarki ”.

Źródło: Universita di Pisa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *