Wykopaliska w starożytnej Lattara w południowej Francji.

Zakończono prace wykopaliskowe na stanowisku archeologicznym w Lattes na południu Francji, położonym tuż na obrzeżach Montpellier. Badania przeprowadzone przez około trzydziestu studentów doprowadziły do ​​odkrycia portu, który ma 2600 lat.
Położone poniżej poziomu morza pozostałości umożliwiają odtworzenie życia portowego Lattary na przestrzeni wieków.

Prace badawcze. Fot. Montpellier Mediterranee Metropole

„Wszystkie hipotezy dotyczące istnienia portu w Lattara zostały potwierdzone”, wyjaśnia Bernard Travier, wiceprezydent obszaru metropolitalnego Montpellier odpowiedzialny za kulturę. ”Kanał, przez który płynęły łodzie do portu, został oczyszczony i jest widoczny. Widzimy doki rozładunkowe, stosy, na których zacumowane były łodzie oraz sklepy, w których składowano towary. ”

Ceramika pozyskana w trakcie badań. Fot. Montpellier Mediterranee Metropole

Wykopaliska były wynikiem współpracy metropolii, państwa francuskiego i regionu Occitanie. To ważne odkrycie podkreśla życie społeczne i handel w Lattara przed i po epoce chrześcijańskiej.
Lattara, starożytne miasto portowe, zostało odkryte w 1963 roku przez archeologa Henri Pradesa. To miasto widziało Greków, Iberyjczyków, Rzymian i lokalnych Galów mieszkających obok siebie.
Kolejny trzyletni program prac jest już zaplanowany w celu zbadania pozostałości ewentualnej watehouse, która mogłaby znajdować się zaledwie rzut kamieniem od portu.

Źródło: France 3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *