Domy z późnej epoki żelaza odkryte w Tyrolu w Austrii

Hohe Birga to zalesione wzgórze na północ od Birgitz, które opada stromo w dół naprzeciwko doliny Inn – i jedno z najważniejszych i fascynujących miejsc w Tyrolu, jeśli chodzi o kulturę Retha ponad dwa tysiące lat temu.

Wykop podczas badań. Fot. F. M. Muller/University of Innsbruck

W 1937 r. Odkryto w nim pozostałości osadnictwa Retyckiego z późniejszej epoki żelaza; intensywne badania przeprowadzono w latach 40. i 50. XX wieku. Później jednak miejsce zostało zapomniane na prawie pół wieku, a odkryte szczątki ponownie porosły roślinnością. Instytut Archeologii Uniwersytetu w Innsbrucku ponownie rozpoczął prace wykopaliskowe, które były kontynuowane w tym roku.

Pomiary geodezyjne. Fot. F. M. Muller/University of Innsbruck

Tegoroczna kampania, w której uczestniczyli także studenci z Uniwersytetu w Innsbrucku, odkryła dwa domy mające ponad 2000 lat na wschodzie wzgórza. Dyrektor wykopalisk Florian Muller wspomina o wielu uderzających cechach: „W pierwszym domu, który został pogłębiony w zboczu, można zobaczyć masywne korytarze z suchych kamieni (duże kamienie ułożone jedna na drugiej), które kiedyś prowadziły do domy. W przedsionku oryginalna podłoga została wykonana z zielonkawo-żółtawej wytłoczonej gliny. We wnętrzu można zobaczyć zupełnie inny rodzaj konstrukcji: płaskie, duże kostki brukowe, na których umieszczono drewniane ściany wykonane z poziomych desek. 30 metrów kwadratowych plus przedpokój i korytarz, dom był bardzo okazały – znacznie większy niż, na przykład, domy w średniowieczu ”, wyjaśnia Muller.
Aby chronić te drewniane ściany (które dziś nie są już zachowane), zostały one kiedyś wypełnione materiałem kamiennym. W tym samym wykopie wrzucono jednak śmieci, kości, ceramikę i inne przedmioty – szczególnie ekscytujące dla archeologów. Są to znaleziska, które dziś pomagają w chronologicznej klasyfikacji domów.

Eksploracja domu. Fot. F. M. Muller/University of Innsbruck

Osiedle tarasowe istniało prawdopodobnie od około 300 rpne do przełomu wieków – i składało się z około 15 do 20 domów, w których mieszkało od 80 do 100 osób. Koniec prawdopodobnie nadszedł dość nagle wraz z podbojem przez Rzymian, tak jak miało to miejsce w przypadku kultury Retha w Alpach jako całości.
Drugi dom, nawet większy, jest szczególnie ekscytujący w tym kontekście: odkryto w nim pozostałości zwęglonych belek – wraz z glinianym tynkiem, który uwięził ciepło – zapewniając tym samym pierwsze dowody na dom zniszczony przez pożar.
Archeolodzy odkryli również wiele, czasem spektakularnych drobnych znalezisk: od ceramiki i gliny w dużych ilościach po brązowe, koralowe lub szklane szpilki do odzieży po fragment szklanej bransoletki: „To było przezroczyste, ale zostało posmarowane pastą symulować kolorowe szkło ”- wyjaśnia Muller.

Zabytki wydzielone. Fot. F. M. Muller/University of Innsbruck


Szczególnie interesujący jest wisiorek z brązu o nazwie „Klapperblech” (grzechotka), który był noszony na łańcuszku. W zeszłym roku naukowcy odkryli już dwie małe srebrne monety. Nie zostały wyprodukowane przez Ratern, ale pochodzą z południowej Francji. Takie odkrycia pokazują Mullerowi, że osada była „w jakiejś formie wymiany” ze światem zewnętrznym.
Archeolodzy powrócą następnego lata, aby kontynuować prace nad drugim spalonym domem. „Oprócz odkrytych domów i dwóch innych wykopanych kilka lat temu w rejonie Hohe Birga prawdopodobnie istnieje jeszcze 20 innych domów” – powiedział Muller.

Źródło: Tiroler Tageszeitung

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *