Niesamowite odkrycie archeologiczne z VI wieku p.n.e. na Morzu Egejskim

Pięć starożytnych wraków, które niosły amfory i maszt kotwiczny skierowany na duży statek morski, należą do niesamowitych znalezisk znalezionych przez archeologów podczas podwodnych poszukiwań na dnie Levitha, małej wyspy na Morzu Egejskim, między Amorgos i Leros.
Jest to najbardziej imponujące odkrycie w 2019 r. I obejmowało mieszany ładunek amforów z Morza Egejskiego (Knidos, Kos i Rodos), Fenicji i Kartaginy, datowanych tuż przed połową III wieku pne, podczas morskiej dominacji Ptolemeusza i Antigonides imperia na Morzu Egejskim.

Badania podwodne. Fot. protothema.gr

Wrak statku w Knidos miał rycinę z amforami, pochodzącą z tego samego okresu, podczas gdy znaleziono trzy kolejne wraki z ładunkami amfonów stożkowych lub pseudo-stożkowych (2 i 1 wiek pne) i 2 wiek ne), wrak statku z amforami ładunek z Morza Egejskiego Północnego 1 wieku pne, wrak statku z ładunkiem amfor z 1 wieku pne i wreszcie wrak statku z amforami z wczesnego okresu chrześcijańskiego.
Szczególnie interesujący jest granitowy słup kotwiczny, uniesiony z głębokości 45 metrów, o wadze 400 kg. Jest prawdopodobnie datowany na VI wiek pne. i jest największym kamiennym filarem okresu archaicznego, który został znaleziony do dziś na Morzu Egejskim. Najprawdopodobniej był używany przez statek o kolosalnej wielkości.

Badania podwodne. Fot. protothema.gr
Badania podwodne. Fot. protothema.gr

Odkrycia są owocem pierwszej misji podwodnych badań archeologicznych nadzorowanych przez Ephorate of Underwater Antiquities na wyspie Levitha, która odbyła się w dniach 15–29 czerwca pod kierunkiem archeologa dr. George’a Koutsouflakisa.
Podwodne badania archeologiczne prowadzone są przez trzy lata (2019-2021) w celu zidentyfikowania i udokumentowania starożytnych wraków statków w strefie przybrzeżnej w gromadzie czterech odizolowanych wysp (Lewitha, Mavria, Glaros i Chinaros), które wydaje się odgrywać kluczową rolę w starożytnej i współczesnej nawigacji.

Badania podwodne. Fot. protothema.gr

Badania zostały sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Sportu oraz Brytyjską Akademię Humanistyczną i Nauk Społecznych i były wspierane przez mieszkańców Patmos, Alexander Schwarzenberg, Michalis Vagenas, Dionysios Cleoudis, Theologos Giannaros i Dimitrios Kambosos z Levithas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *