Fragmenty rezydencji książęcej Połocka z XII wieku odkryte na Białorusi

Archeolodzy i wolontariusze odkryli fragmenty wiejskiej rezydencji książąt połockich z XII wieku nad brzegiem jeziora Czerstawego w okręgu Ushachi.

Eksploracja nawarstwień. Fot. belta.by

Ekspedycja archeologiczna rozpoczęła się trzy tygodnie temu i już znalazła fragmenty wiejskiej rezydencji książąt połockich z XII wieku. Jakiś czas temu historyk Wasilij Woronin wysunął hipotezę, że ziemie i dziedzińce wojewody połockiego z XVI wieku mogą być książęcym dziedzictwem wcześniejszych okresów.

Fundamenty budynku podczas eksploracji. Fot. belta.by

„Właśnie znaleźliśmy dowody na istnienie książęcego majątku rodowego. Znaleźliśmy dokładną lokalizację, ale podobne budynki znajdują się w innych lokalizacjach w tym obszarze ”- powiedział doktorant. w historii Marat Klimov, starszy badacz w Instytucie Historii Narodowej Akademii Nauk Białorusi.

W pierwszym obszarze wykopalisk archeolodzy odkryli fragmenty budowli domowych. Teraz pracują nad drugim wykopem, w którym odkryli fragmenty pieca, zapięcie do książki z XII wieku, grot strzały, ceramikę. Wszystko to pokazuje, że mieszkała tam rodzina szlachecka.

Odkryte zabytki ruchome. Fot belta.by

„Po raz pierwszy w historii Białorusi znaleziono fragmenty wiejskiej rezydencji poza granicami miasta. Nie możemy powiedzieć, kto z książąt tu mieszkał – powiedział Marat Klimov. Rezydencja książęca mogła zostać podpalona w czasie waśni. Znaleziono szczątki ludzkie. Nie wiadomo jeszcze, do jakiego okresu należą.

Źródło: belta.by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *