Miejsce pochówku w Portugalii świadczy o przemocy chrześcijańskiego rekonkwisty

Szkielet dziecka pochowanego przed wiekami pod historycznym miastem Silves w Portugalii zostały w końcu odkryte przez archeologów.

Fot. University of the Algarve

Znalezisko jest tak niezwykłe, ponieważ wydaje się, że dziecko zostało tam „porzucone” i ułożone między szczątkami kilku zwierząt, w tym konia, owcy lub kozy, kota i ptaka. Odkrycia dokonano w 2017 r. Podczas normalnych prac rehabilitacyjnych w pobliżu lokalnego kościoła.

Fot. University of the Algarve

Archeolodzy datują pozostałości jeszcze w XIII-wiecznym okresie Almóady, kiedy muzułmańskie rządy nad Silves dobiegały końca.

Chociaż znaleziska wciąż są badane, naukowcy sądzą, że broń w wykopie sugeruje, że śmierć dziecka była pobocznym skutkiem podczas podboju Silvesa i że nie zadbano o pochowanie ciała.

Archeolog Carlos Oliveira powiedział: „Początkowo wyglądało to na znalezisko archeologiczne jakich wiele.
„To była budowla wykopana w skałach i wypełniona skałami, materiałami budowlanymi i innymi trywialnymi przedmiotami. Ale kiedy kopaliśmy, zaczęliśmy znajdować niezwykłą ilość kości na głębokości około półtora metra. Szybko doszliśmy do wniosku, że było tam wiele kompletnych szkieletów zwierząt, co jest rzadkim odkryciem ”.

Fot. University of the Algarve

Najpierw odkryto konia z fragmentami uprzęży. Naukowcy odkryli także owcę lub kozę, zwłoki zwierząt, które mogły zostać częściowo pocięte i zjedzone, osioł lub źrebię, koci i ptak. Ta niezwykła różnorodność zwierząt zgromadzonych razem sprawia, że ​​znalezienie odrzuconego szkieletu dziecka jest jeszcze bardziej szokujące.

Oliveira powiedział: „Szkielet należał do dziecka, które nie powinno mieć więcej niż rok. Ze względu na jego delikatny wiek, który oszacowaliśmy po badaniu zębów, nie byliśmy w stanie zidentyfikować jego płci”.
Rozbita ceramika i strzała pod głową dziecka sugerują, że ich śmierć miała miejsce podczas katastrofalnego scenariusza. Archeolodzy podejrzewają teraz, że strzała utknęła w mięśniu dziecka, ale nie wiedzą, czy obrażenia te były śmiertelne.
Oliveira wyjaśnił: „Dziecko z pewnością miało dodatkowe obrażenia. Stało się jasne, że dziecko nie zostało pochowane. Nie było żadnej troski o to, jak go tam postawiono. Dziecko leżało twarzą w dół i trzymało jedną z jego dłoni jego ciało. W ten sposób ktoś wrzucił dziecko do dołu wraz ze wszystkimi innymi zwierzętami i przedmiotami, które znaleźliśmy. ”
Eksperci uważają, że ktokolwiek pochował dziecko, musiał to zrobić szybko, a może nawet nie zauważył go wśród wszystkich szczątków zwierzęcia. Historia Silves obejmuje wiele bitew i podbojów grup chrześcijańskich i muzułmańskich, ale pełny zakres brutalności, jaki mógł mieć miejsce, pozostaje nieznany.


Maria João Valente, adiunkt na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie w Algarve powiedziała gazecie Barlavento: „Moja wstępna ocena naziemna jest taka, że ​​po gwałtownym odcinku wydaje się, że jest to szybka kumulacja. koń wrzuca się do dołu. Prawda jest taka, że ​​w całej naszej historii zdarzały się przypadki wielkiej brutalności, które można ujawnić jedynie poprzez archeologię. Osobiście uważam, że może to być jeden z nich. To wyjątkowy kontekst. ”

Źródło: University of the Algarve

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *