Największy odkryty budynek w Hiszpanii

Hiszpańscy archeolodzy odkryli największy znany budynek z epoki Iberii
W połowie epoki brązu, między 2100 a 1500 p.n.e., grupa osadników zamieszkała na skalistym wzgórzu przed dzisiejszą wioską Garcinarro w hiszpańskiej prowincji Cuenca.
W rezultacie, jak podkreślają eksperci, to 8-hektarowe stanowisko archeologiczne znane jako La Cava jest „serią kapsuł czasowych”. Kiedy archeolodzy je otworzyli, odkryli największy znany iberyjski budynek z trzema pokojami i ponad trzema metrami wysokości.

Fot. Victor Saina/El Pais


„Nic takiego nie znamy, ale wciąż prowadzimy dochodzenie” – mówi Miguel Ángel Valero, profesor historii starożytnej na uniwersytecie w Castilla-La Mancha. „W tego typu wykopaliskach zazwyczaj znajdują się resztki murów wykonanych z kamienia lub adobe, które co jakiś czas wznoszą się powyżej metra”.

Fot. Victor Saina/El Pais

Mar Juzgado, archeolog z zespołu Valero, dodaje: „Nie wiemy, co znajdziemy na tej stronie, ponieważ nie ma nic podobnego do porównania”.
Na początku tej dekady burmistrz Garcinarro, ówczesny Antonio Fernández Odene, był przekonany, że na obrzeżach miasta znajduje się skarb archeologiczny, i wystawił na to władze. Jego słowa padły jednak głucho, dopóki Valero nie zauważył na mapie archeologicznej czegoś dziwnego – tajnego dokumentu sygnalizującego możliwe wykopaliska na danym obszarze. Archeolodzy zaczęli tu pracować w 2014 roku, a Valero został nagrodzony dowodem na mieszankę kultur, która strategicznie osiedliła się w centralnym punkcie komunikacji północ-południe na półwyspie, na klifie o wysokości ponad 60 metrów.
Oprócz „unikalnego budynku” o powierzchni 70 metrów kwadratowych kompleks obejmuje pozostałości osady z epoki brązu, wał z tego okresu, którego wysokość nie została jeszcze ustalona, ​​oraz obszar pokryty setkami małych otworów na skalistej powierzchni, które mogły być wykonane do celów dekoracyjnych lub duchowych. Istnieje również 70-metrowa galeria, która ma siedem metrów głębokości, wykopana ze skały przez przedromańskich osadników, i dziesiątki zatoczek, które byłyby zajęte przez pustelników podczas ery Wizygotów.


Podczas gdy archeolodzy wciąż nie są w stanie ustalić wykorzystania unikalnego budynku, istnieje wiele teorii, z których jedna jest taka, że ​​służyła jako świątynia; inny, że to miejsce do przechowywania i obsługi produktu.
Jeden z trzech pokoi budynku jest podzielony na dwa obszary. Środkowy pokój jest dostępny przez drzwi wykonane ze skały, które miałyby nadproże, podczas gdy jego południowa ściana miała dużą wnękę o wysokości ponad metra. Możliwe, że nadproże było przerywane dziurkami, aby promienie słońca świeciły w alkowie, gdzie Iberyjczycy mogli umieścić figurę boskości.

Fot. Victor Saina/El Pais


Zaskakujące jest to, że słońce dotknęłoby tego punktu dopiero pod koniec sierpnia – trochę z dala od przesilenia letniego i zimowego, co odróżniałoby go od wszystkich innych znanych zegarów słonecznych. „To tajemnica, ponieważ koniec sierpnia nie pokrywa się z żadnym sezonem rolniczym”, mówi Valero. „Dlaczego mieliby chcieć zaznaczyć tę datę?”
Możliwe, że jakieś trzęsienie ziemi doprowadziło do nadproża spadającego nad urwiskiem, który chroni budynek po stronie północnej, ale archeolodzy są przekonani, że go znajdą. Pokoje są wyłożone wnękami ściennymi i umywalkami, a na podłogach nadal można wykryć ślady palenisk, a nawet ślady stołów. Archeolodzy natknęli się także na ceramikę, broszki i narzędzia, takie jak młoty i kilofy z epoki iberyjskiej, fragmenty zastawy stołowej z epoki rzymskiej z epoki rzymskiej oraz kawałki metalu z Wizygotów.
Archeologiczne skarby ze wszystkich tych okresów przetrwały dzięki wykorzystaniu przez pasterzy miejsca dla swoich owiec. Tajemnicza 70-metrowa galeria, na przykład, była przyzwoitym miejscem do przechowywania dziesiątek zwierząt. A te zwierzęta, wraz ze swoimi odpadami, pomogły zachować szczątki, które Iberyjczycy, Rzymianie i Wizygoci opuścili w ciągu 25 wieków.

Źródło: El Pais

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *