Zatopione miasta Conopus i Heracleion.

Pod falami Morza Śródziemnego podwodni archeolodzy byli zajęci przeszukiwaniem dna morskiego, aby odkryć więcej tajemnic zatopionych miast Heracleion i Canopus w zatoce Abu Qir w Aleksandrii.
Podczas ostatniego sezonu archeologicznego, który ze względu na znaleziska został przedłużony o dwa miesiące, udało się odkryć szczątki duża osada, świątynia, wraki statków i kolekcja monet i biżuterii. Misja egipsko-europejska kierowana była przez Franka Goddio, szefa Europejskiego Instytutu Archeologii Podwodnej (Institut Européen d’Archéologie Sous-Marine)

Badania podwodne. Fot. Egypt Ministry of Antiquities

Ihab Fahmy, szef wydziału archeologii podwodnej w ministerstwie starożytności Egiptu, potwierdził, że dzięki użyciu zaawansowanego urządzenia do skanowania dna i badań archeologicznych misja odkryła, że ​​miasto Canopus jest większe niż wcześniej sądzono.
Miasto rozciąga się aż o kilometr w stronę południową. Wewnątrz tego rozszerzenia, misja odkryła pozostałości portu, gliniane naczynia z okresu Saite, brązowe i złote monety z epoki Ptolemeusza i Bizancjum. Odkopano również biżuterię, jak pierścionki i kolczyki

Złota moneta. Fot. Egypt. Ministry of Antiquities

„To sugeruje, że miasto było zamieszkane od ósmego wieku p.n.e. aż do okresu islamskiego”, powiedział Fahmy.

Bizuteria. Fot. Egypt. Ministry of Antiquities

W Heracleion misja znalazła pozostałości nowej części starożytnej osady z nową częścią głównej świątyni miasta, która została całkowicie zniszczona, pozostałości innej mniejszej greckiej świątyni, a także starożytne kolumny i ceramikę z trzeciego i czwartego wiekiu p.n.e. i monety z brązu z czasów panowania króla Ptolemeusza II.

Moneta z brązu. Fot. Egypt. Ministry of Antiquities

Na dnie morskim znaleziono także wrak zatopionego statku o długości 13 metrów. Wewnątrz znajdowała się kolekcja monet i garnków. W przyszłym sezonie badawczym zostaną przeprowadzone prace na wraku, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Źródło: Ahram Online

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *