Kamienny neolityczny budynek w Grecji

Duży, środkowo-neolityczny budynek został znaleziony na szczycie neolitycznej osady Koutroulou Magoula w środkowej Grecji podczas tegorocznego sezonu wykopaliskowego.

Budynek ma kamienne ściany mierzące łącznie 9,5 m długości i prawie 8,5 m szerokości i jest jednym z największych w tym okresie w Grecji. Wydaje się również, że był wspierany przez masywną zewnętrzną przyporę. Jego funkcja pozostaje niejasna, ale wstępne wyniki wskazują, że był używany przez długi czas i był przebudowany i modyfikowany.

Fundamenty budynku. Fot Dr Nina Kyparissi-Apostolika,Ephorate
of Palaeoanthropology and Speleology

Kolejnym znaczącym znaleziskiem jest kompleks mocno spalonych, pieców ceramicznych znajdujących się w pobliżu krawędzi osady. W jednym z pieców zachowała się bardzo dobrze otynkowana podłoga, części otynkowanych ścian i kopuły oraz inne elementy architektoniczne.

Jest to niezwykle ważne znalezisko i wskazówka technologicznego wyrafinowania neolitycznych mieszkańców tego miejsca” – zauważyła dr Nina Kyparissi-Apostolika, honorowa ephor w Ephorate paleoantropologii i speleologii oraz współdyrektor wykopalisk z profesorem Yannis Hamilakis z Brown University.

Piec i rów otaczający osadę. Fot. Dr Nina Kyparissi-Apostolika,Ephorate
of Palaeoanthropology and Speleology

Wykopaliska w tym roku dowiodły ponad wszelką wątpliwość, że osada w neolicie była otoczona rowami obwodowymi.

„Biorąc pod uwagę wielkość osady, czas i wysiłek włożony w stworzenie i utrzymanie tego systemu rowów to znalezisko jest fenomenalne. Rowy te byłyby centralnym elementem życia materialnego i społecznego społeczności” – zauważył profesor Hamilakis.

Osada Koutroulou Magoula ma powierzchnię 3,7 hektara, wznosi się około 6,6 m od otaczającej równiny i była wybudowana w okresie średniego neolitu (6000-5800 pne).Osadę wykorzystywano także do pochówków w późnej epoce brązu (ok. XV-XIV wieku p.n.e.) i średniowieczu (ok. XII wieku naszej ery).
W tym roku odbył się dziesiąty sezon na osadzie Koutroulou Magoula. Projekt został oficjalnie rozpoczęty w 2010 r.

Prace wykopaliskowe prowadzone są przez British School w Atenach, a w sezonie 2019 uczestniczyli studenci i archeolodzy z Grecji, USA, Wielkiej Brytanii, Holandii i Tajwanu.

Źródło :Athens-Macedonian News Agency

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *