Kompleks z epoki brązu na niezamieszkałej wyspie.
Na małej bezludnej greckiej wyspie Dhaskalio położonej 10 kilometrów od wakacyjnego kurortu Naxos odnaleziono ślady architektury.

Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytet Cambridge, oraz współpracujący z nimi archeologów z British School w Atenach. Podczas prac badawczych odkryto kompleks architektoniczny złożony z prawie sześćdziesięciu budynków. Do jego budowy zużyto około 7000 ton białego marmuru, który transportowano na wyspę łodziami.
Analiza danych pokazuje również, że związek został zbudowany prawdopodobnie w ciągu zaledwie 20 do 40 lat, co czyni go jednym z najbardziej imponujących osiągnięć inżynieryjnych w epoce brązu Cyklad.
„Skomplikowana, wzajemnie połączona i wielopoziomowa architektura daje wyraźne wyobrażenie o planowanym i dobrze zbudowanym osiedlu”, powiedział komunikat prasowy University of Cambridge.
Warto dodać, że na wyspie odkryto na wielką skalę odbywała się obróbka brązu.

„Obróbka metali na taką skalę zakłada stałe dostawy surowców z zachodnich Cyklad lub Attyki oraz struktury społeczne, które pozwoliły na naukę i utrzymanie ezoterycznych umiejętności technicznych”.
Zbudowane w tym samym okresie, co Stonehenge i piramidy w Gizie, odkrycie wskazało, że wczesne populacje Grecji zostały dotknięte globalnym trendem innowacji architektonicznych. W tym czasie piramidy zaczęły stać się symbolami duchowymi w Egipcie, a także w tym czasie wpływy egipskie po raz pierwszy stały się widoczne na Krecie.
Źródło: Uniwersytet Cambridge