Wielka Synagoga w Wilnie

Podczas trwających w Wilnie badań odsłonięto podstawy dwóch kolumn. Kolumny są częścią bimy – podniesionej centralnej platformy do czytania Tory.

„Odkryliśmy jedną z najświętszych części budynku. Te kolumny miałyby 9 metrów wysokości w przeszłości. Odsłonięte miejsce jest wyjątkowe, ponieważ rabin stał tu podczas modlitwy”, cytował Jon Seligman

Podczas wykopalisk archeologicznych znaleziono inskrypcje ścienne, które kiedyś znajdowały się w pobliżu bimy, zawierają odniesienia do Starego Testamentu, z których jeden wymienia ludzi i cytuje Księgę Rodzaju, a drugi zawiera wiersze z psalmów religijnych.

Badania archeologiczne w Wielkiej Synagodze w Wilnie potrwają do 19 lipca, a następnie mieszkańcy Wilna i goście zostaną będą mogli podziwiać znaleziska podczas zorganizowanych wycieczek i prelekcji w miejscu odnalezienia reliktów synagogi.

Wielka Synagoga w Wilnie była jedną z najważniejszych żydowskich instytucji religijnych w Europie Wschodniej i była znana jako ważne żydowskie centrum duchowe i edukacyjne, nadające stolicy Litwy nazwę Jerozolima Północy.

Wielka Synagoga w Wilnie została zbudowana w 1633 r. Na fundamentach starszej XVI-wiecznej synagogi. Naziści spalili synagogę, a jej szczątki zostały zrównane z ziemią, w latach pięćdziesiątych zbudowano na jej miejscu przedszkole.

Źródło: The Baltic Times, zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *