Ponad 250 pochówków i szkielet konia odkrył na starożytnej nekropolii w Mediolanie.

Prace nad nową podziemną linią metra nr 4 w Mediolanie ujawniły nekropolię z ponad 250 szkieletami należącymi do pochówków z różnych epok. Wśród znalezionych szczątków znajduje się także koń, który zdaniem archeologów jest „pierwszym przykładem pochówku koni w Mediolanie”.

Odkrycia dokonano przed bazyliką San Vittore al Corpo, w pobliżu placu budowy Stazione Sant’Ambrogio w M4, gdzie zakończono pierwszą fazę wykopalisk archeologicznych.

Pochówek konia. Fot. Università degli Studi di Milano


„Obszar ten” – wyjaśnił Antonella Ranaldi, kurator archeologii, sztuk pięknych i pejzażu metropolitalnego miasta Mediolanu – „zachował nekropolę od czasów rzymskich aż do XVI wieku”.
Cristina Cattaneo, doktor prawa i dyrektor Labanof, Laboratorium Antropologii i Stomatologii Sądowej Uniwersytetu w Mediolanie, podkreśliła znaczenie znalezionych szkieletów. „Niektóre odkrycia są niezwykle interesujące, na przykład pierwszy przypadek gruźlicy. Właśnie tutaj znaleźliśmy kręgosłup z typowymi zmianami gruźlicy” – powiedziała. „W masowych grobach znaleźliśmy również szkielety z oznakami kontuzji głowy i uważamy, że są to egzekucje”.


Wykopaliska ujawniły również szkielet konia. Archeolog Giuliana Cuomo, kierownik budowy dla Cooperativa Archeologii, wyjaśnił, że jest to „pierwszy przypadek pogrzebu koni w Mediolanie”.
„To niezwykły fakt sam w sobie,” dodał nadinspektor Ranaldi, „który rodzi pytania o to, dlaczego znajdował się w tym obszarze, w którym znajdowały się cenne grobowce. Nie znaleźliśmy nic oprócz szkieletu, ale jeśli zakopali go w tym miejscu obszar musiał należeć do ważnej osobistości „.

Ta faza wykopalisk archeologicznych dobiegła końca, wszystkie znaleziska zostały usunięte z miejsca, które ma zostać skatalogowane i zbadane.

Źródło: Milano Today

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *