Unikalny nietknięty grobowiec hellenistyczny znaleziony w Kozani w północnej Grecji

Wyjątkowy, dla regionu północnej Grecji, starożytny grobowiec i artefakty odkryto niedawno w miejscu Mavropigi w prefekturze Kozani, znalezisko, ujawniono podczas prac wykopaliskowych w kopalni węgla brunatnego PPC.

Według miejscowego biura służby archeologicznej (eforat) grobowiec pochodzi z późnego okresu hellenistycznego (mniej więcej do końca pierwszego wieku p.n.e.) i zawiera liczne ofiary pogrzebowe. Warto zauważyć, że grób, który zawiera szkielet kobiety, jest niezakłócony, nawet współczesną budową. Ciało zmarłej kobiety znajdowało się na brązowym łóżku pogrzebowym na osi północ-południe.

Miejsce odkrycia. Fot. Kozani Ephorate of Antiquities

Grobowiec został znaleziony 1,5 metra pod miejscem, gdzie niedawno rozebrano dom w ramach prac górniczych w wiosce Mavropigi. Bogato zdobione ciało leżało na skomplikowanym spiżowym łóżku pogrzebowym, które jest „w doskonałej kondycji”, a w jej ustach znaleziono złoty liść.

„Mamy do czynienia z bogatą kobietą lub kimś, kto zajmował ważną pozycję w społeczeństwie czas – zauważył Areti Chondrogianni-Metoki, dyrektor Kozani Ephorate of Antiquities. Szczątki kobiety zabrano do Muzeum Archeologicznego w Aiani, gdzie zostaną zbadane w celu ustalenia jej wieku, a nawet przyczyny śmierci.

Źródło: Kozani Ephorate of Antiquities

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *