Osada miejska z 3500 pne odkryta w środkowej Anatolii

Dr Murat Türkteki z zespołu archeologicznego powiedział, że odkryli dwa ludzkie szkielety i nasiona z rośliny leczniczej (erysimum cheiri) zachowanej w doniczce.

Odkryte szkielety. Fot. ahvalnews

Türkteki powiedział, że w miejscu wykopalisk można zobaczyć ślady życia przez 1300 lat, między 3200 a 1950 p.n.e., i że osada znajduje się na szlaku handlowym, który dociera z Mezopotamii na Bałkany.
Pierwsze wykopaliska w tym obszarze rozpoczęły się w 1996 roku i od tego czasu odkryto ważne artefakty z epoki brązu.

Eksploracja grobu. Fot. ahvalnews

Układ miasta przedstawia śródmieście i przedmieścia, że ​​tak powiem: domy szeregowe i budynki publiczne ze wspólnymi dziedzińcami dla klas rządzących w dzielnicy śródmieścia, przydatne do obrony i mieszkania w centrum miasta.

Odkryte budynki. Fot. ahvalnews

W okolicy znajdowało się również około cmentarzysko z 20 grobami, ciekawe są dwa ludzkie szkielety. Wyniki testu DNA nie pojawią się w tym roku, ale szkielety należą do dzieci w wieku od 2 do 4 lat i od 13 do 15 lat.
Dr Türkteki powiedział, że testy DNA dostarczyłyby wglądu w pochodzenie rodziny, życie w tym czasie, choroby, na które natrafili mieszkańcy, jak długo żyli i jak jedli.
Antropolodzy, zooarchaeolodzy, archeobotaniści i archeolodzy z Turcji, Japonii, Niemiec i Włoch współpracują w tym starożytnym mieście.

Źródło: ahvalnews.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *