Dwa nie zrabowane mykeńskie grobowce komorowe odkryte w południowej Grecji

Greckie Ministerstwo Kultury ogłosiło w niedzielę, że archeolodzy odkryli dwa starożytne, nie zrabowane grobowce kameralne z późnego okresu mykeńskiego (1400 – 1200 p.n.e.), w pobliżu Nemei na Peloponezie.

Wejście do grobowca. Fot. Ephorate of Antiquities of Corinth

Nowo odkryte grobowce w miejscu pochówku Aidonia obejmują pięć pełnych pochówków i szkielety czternastu osób, których szczątki zostały tam przeniesione z innych grobowców. Znaleziska rzuci więcej światła na cywilizację mykeńską, ogłosiło greckie ministerstwo kultury.

Oba grobowce komorowe dostarczały odkrywcom szereg glinianych garnków i figurek, a także inne małe przedmioty. Jednak odkrycia te są dość kontrastowe z miejscami pochówku z wczesnego okresu mykeńskiego (1600 – 1400 p.n.e.), które zostały wydobyte w Aidonii w poprzednich latach.
Te komory grobowe zawierały naczynia i naczynia do przechowywania, a także broń i inne przedmioty, które należałyby do osób o wysokim statusie. Jednak dwa nowo odkryte mykeńskie grobowce komorowe w Aidonii torują drogę do lepszego zrozumienia rozwoju starożytnej osady i jej powiązań z sąsiednimi wioskami.

Eksploracja. Fot. Ephorate of Antiquities of Corinth

Oświadczenie prasowe zauważyło, że Aidonia, położona obok winnic Nemei, była kluczową osadą cywilizacji mykeńskiej, która przeżywała swój największy okres rozkwitu od XVII do XII wieku pne.
Wykopaliska w miejscu pochówku w Aidonia rozpoczęły się po raz pierwszy pod koniec lat 70. XX wieku, po tym jak miejsce zawierające groby z 1700-1100 lat p.n.e. zostało już w znacznym stopniu splądrowane, najprawdopodobniej w latach 1976-77. Wykopaliska Służby Archeologicznej, które nastąpiły w latach 1978–1980 i 1986, pod kierunkiem Kalliopi Krystalli-Votsi i Constantiny Kaza, ujawniły w sumie dwadzieścia grobowców komorowych.

Odkryte mykeńskie naczynia. Fot. Ephorate of Antiquities of Corinth


Składały się one z wykutych w skale grobów, z trzema odcinkami, w tym drogą dojazdową (dromos), wejściami i komorami grobowymi. Podczas wykopalisk znaleziono niewiele grobowców komorowych w Aidonian, ale jedna z nich zawierała skarbnicę starożytnej biżuterii.
Odkrycie znalezione w jamie znajdującej się w jednym z tych grobowców pomogło nawet ekspertom połączyć je z zestawem biżuterii, który miał zostać sprzedany w domu aukcyjnym w Nowym Jorku w 1993 r. I ostatecznie został repatriowany, zauważyło ministerstwo.
Trwająca działalność archeologiczna w Aidonii spowodowała wznowienie wykopalisk w celu zbadania grobów, które uznano za zagrożone zrabowaniem.
Ephorate of Antiquities of Corinth uruchomił nowy, systematyczny program badawczy w 2016 r. Pod kierunkiem Konstantinosa Kissy, adiunkta archeologii na uniwersytetach w Grazu w Austrii i Trewirze w Niemczech. Kim Shelton, dyrektor Nemea Center of Archaeology i profesor na University of California, Berkeley, również współpracuje z Kissą w badaniach.

Ich badania udokumentowały istnienie tej dodatkowej grupy grobowców, której brakowało podczas wszystkich wykopalisk przeprowadzonych w poprzednich latach.

Źródło: Greek Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *