Pochówki neolityczne, stanowisko z epoki żelaza znalezione w Niemczech w Nadrenii Północnej-Westfalii

Archeolodzy z Landschaftsverband Westfalen-Lippe (LWL) prowadzili wykopy w Heek-Nienborg (dystrykt Borken w Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech) z powodu rozbudowy terenów przemysłowych. Odkryli nie tylko osadę z epoki żelaza, ale także niespodziewanie odkryli kilka grobów z okresu neolitu.
Najwyraźniej ponad 5000 lat temu ludzie mieszkali w pobliżu dzisiejszego Heek. Przynajmniej pochowali tu swoich krewnych. Podczas wykopalisk eksperci LWL odkryli dwa tuziny grobów z czasów tzw. Kultury pucharów lejkowych (3400 – 2850 pne).

Eksploracja grobu. Fot. LWL/L. Pak

„Odkrycie takiego cmentarza to szczęście”, mówi dr Bernhard Stapel z LWL Archaeology for Westfalii. „Pokazuje, że wiele nieznanych obiektów naszych przodków jest wciąż ukrytych w ziemi. Groby zawierały kilka zabytków, w tym bogato zdobione naczynia ceramiczne o różnych kształtach”.

Archeolodzy odkryli również topory i groty strzały wykonane z krzemienia. Niestety kości pochowanych osobników nie przetrwały do dnia dzisiejszego.

„Tutejsza gleba jest bardzo piaszczysta”, wyjaśnia archeolog LWL i dyrektor wykopalisk dr Ingo Pfeffer. „Piasek wydobywa wapń z kości, powodując ich szybsze rozpuszczanie. Dlatego mamy tylko dary grobowe, a tym samym wgląd w tę dawną kulturę. Możemy uzyskać obraz życia i śmierci 5000 lat temu”, Pfeffer trwa.
W szczególności naczynia ceramiczne są bardzo delikatne. Poważnie na nie wpłynęła również wilgotna piaszczysta gleba. „Dlatego musieliśmy odzyskać jednostki na placu w bloku” – wyjaśnia Lina Pak. „W tym procesie znaleziska są starannie odkrywane na dużym obszarze i otynkowane z otaczającą glebą. W ten sposób można odzyskać obiekty jako całość i zabrać je do warsztatu restauracyjnego”. „Tam możemy następnie usunąć niestabilną ceramikę z bloku w kontrolowanych warunkach i ustabilizować ją”, mówi Pak. Na terenie wykopalisk Heek-Nienborg przeprowadzono w sumie dziesięć takich wykopów blokowych. Pak dopiero zaczął pracę nad blokami. „To zajmie trochę czasu. Tak drobiazgowa praca wymaga dużo czasu i cierpliwości”.

Archeolodzy początkowo oczekiwali tylko, że zbadają osadę z epoki żelaza. W 2016 i 2017 r. Archeolodzy LWL przeprowadzili kilka próbnych wykopalisk na danym obszarze. „Odkryliśmy ślady osadnictwa sprzed tysięcy lat”, wyjaśnia Pfeffer. Ślady obejmują rozmieszczenie budynków mieszkalnych lub magazynów, a także dołów. „Jesteśmy teraz w stanie zbadać te pierwsze wskazówki i udokumentować całą ugodę”.

Naczynie odkryte w grobie. Fot. LWL/L. Pak

Na łącznej powierzchni 2,5 ha naukowcy odkryli ślady co najmniej trzech gospodarstw z epoki żelaza. Ponadto znaleźli liczne fragmenty ceramiki, które umożliwiają dokładne datowanie.
„Jak już podejrzewaliśmy, osada pochodzi z epoki żelaza, tj. Od około 800 pne do narodzin Chrystusa”, wyjaśnia Stapel. „W ten sposób byliśmy w stanie uzyskać ważne informacje na temat osadnictwa w okolicy rzeki Orkisz”.

Wykopaliska archeologów zostały zakończone.

Źródło: Landschaftsverband Westfalen-Lippe (LWL)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *