Zabytki odnalezione w miejscu bitwy na wyspach Egadi

Dwie kolejne mównice zostały odzyskane z dna Egadi. Cenne artefakty zostały znalezione dzięki współpracy nadinspektora Morza Sycylijskiego, fundacji morskiej Rpm i nurków globalnego podwodnego odkrywcy.

Wydobyty zabytek. Fot. RPM Nautical Foundation

Podczas badań, które w tym roku przeprowadzono również na statku oceanograficznym Hercules, odkryto kolejne cele, które wzbogacają bogatą bazę danych opracowaną w ostatnich latach. W ciągu trzech tygodni dochodzenia zidentyfikowano sześćdziesiąt osiem amfor grecko-włoskich, cztery amfory punickie i cztery płytki.

Hełm. Fot. RPM Nautical Foundation

Do tej pory znaleziono szesnaście rzymskich i dwie kartagińskie mównice. Ponadto dwa hełmy typu Montefortino, najwyższej jakości, zostały zidentyfikowane i odzyskane, ponownie w tym samym obszarze, na głębokości osiemdziesięciu metrów, przez nurków z Gue.
Dwa brązowe hełmy mają charakterystyczną dekorację w kształcie zwierzęcia u góry, która z pewnością należała do armii rzymskiej. Odzyskano również dwie pary paragnatidów lub metalowe kawałki policzka. Te dwa hełmy, wraz z innym typem Montefortino odzyskanym w ostatnich dniach, zostaną dodane do dwudziestu dwóch odzyskanych już w poprzednich kampaniach.

Hełm. Fot. RPM Nautical Foundation


Ale prawdziwą nowością tegorocznych badań jest odkrycie dokonane trzy dni temu żelaznego miecza o długości około siedemdziesięciu centymetrów z ostrzem o szerokości pięciu centymetrów, który prawdopodobnie należał do żołnierzy jednej z dwóch armii.
Po studiach i renowacji znaleziska wzbogacą wystawę w Muzeum „Bitwy nad Egadi” w Favignana, gdzie w sali ustawionej ze spektakularnymi elementami multimedialnymi wyświetlane są mównice i hełmy odzyskane w poprzednich kampaniach.

Źródło: TP24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *