Pochówki z wczesnej epoki brązu odkryto w Rumunii

Wykopaliska w miejscowości Kurgan w Boldesti Gradistea w hrabstwie Prahova w południowo-wschodniej Rumunii ujawniły pięć pochówków z początku epoki brązu.

„Zlokalizowaliśmy pięć pochówków z początku epoki brązu, około 5000 lat temu, ale tylko dwa zostały w tym miejscu wykopane. Oprócz szczątków szkieletu znaleźliśmy także różne wyposażenie, szczątki roślinne i osadzenie ochry, który mógł być częścią rytuału pogrzebowego ”, powiedział dr Alin Frinculeasa, archeolog z Muzeum Okręgu Prahova, który kieruje wykopaliskami.
„Groby mogą należeć do kultury Yamnaya (znanej również jako Pit Pitveve lub Ochre Grave), która kiedyś tu uprawiała ziemię wzdłuż rzeki. Jest to bardzo ważne znalezisko archeologiczne. Wcześniej nie dokonano takiego odkrycia w tym obszarze” , powiedział archeolog.

Grób. Fot. Prahova County Museum of History and Archaeology

Według Muzeum Historii i Archeologii Hrabstwa Prahova przedstawiciele Uniwersytetu Helsińskiego biorą również udział w wykopaliskach w ramach projektu The Yamnaya Impact on Prehistoric Europe, finansowanego przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych.

Zespół badawczy składa się z archeologów i specjalistów z pokrewnych dziedzin, takich jak genetyka lub bioantropologia, a także studentów z Uniwersytetu Helsińskiego.

Źródło: MediaFax

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *