Neolityczne megality odkryte w Szwajcarii

Na miejscu budowy w Sion w południowo-zachodniej Szwajcarii odkryto sześć ułożonych w linii megalitów, które lokalne władze nazywają ważnym znaleziskiem archeologicznym.

Największy kamień z konstrukcji. Fot. Courtesy Canton of Valais

„To odkrycie ma pierwszorzędne znaczenie, aby pomóc nam zrozumieć rytuały społeczne pod koniec okresu neolitu (około 2500 pne) w Europie Środkowej”, mówi komunikat prasowy, zewnętrzny link z budynków kantonu Valais, zabytków i działu archeologii.

Znaleziska dokonano przypadkowo podczas pracy nad nowym budynkiem mieszkalnym w dzielnicy Petit-Chasseur w stolicy kantonu Sion. Jest to ten sam obszar, na którym w latach 60. XX wieku znaleziono kilka dolmenów (grobowce zbiorowe) i około 30 stojących kamieni.

Kamień in-situ. Fot. Courtesy Canton of Valais

Trzy z ostatnio znalezionych kamieni są wygrawerowane znakami. Największym znaleziskiem jest kamień ważący prawie dwie tony, przedstawiający męską postać w geometrycznie wzorzystym ubraniu z motywem podobnym do słońca na twarzy.
Jeden z kamieni ma również kilka małych okrągłych wgłębień na swojej powierzchni, czegoś, czego nie znaleziono wcześniej w Valais, ale znaleziono w miejscu w pobliżu Aosta we Włoszech.
Według komunikatu prasowego zaobserwowano, że niektóre kamienie zostały celowo połamane, co rodzi pytanie, czy ich części wykorzystano do budowy dolmenów znalezionych wcześniej w tym samym obszarze. Autorzy twierdzą, że pytanie pozostaje otwarte, ale to odkrycie „pozwoli nam ponownie odwiedzić lub ukończyć zagadkę otwartą w 1961 r., Kiedy znaleziono dolmena […] około 400 metrów od obecnych znalezisk”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *