Duża mozaika z polichromowanymi morskimi motywami odkryta we włoskim Trevi.

Około 50 metrów kwadratowych dobrze zachowanych rzymskich mozaik z serią motywów morskich pojawiło się ponownie podczas wykopalisk archeologicznych w miejscu Pietrarossa w gminie Trevi w Umbrii.

Fragment odkrytej mozaiki. Fot. Scavi archeologici di Pietrarossa

Nie po raz pierwszy w Trevi pojawiły się pozostałości z czasów rzymskich. W ciągu ostatnich pięciu lat odkryto kolejną mozaikę o powierzchni około 80 metrów kwadratowych, znowu z motywami morskimi.

Fragment odkrytej mozaiki. Fot. Scavi archeologici di Pietrarossa

Burmistrz Trevi, Bernardino Sperandio, wyjaśnił: „Są to bardzo ważne odkrycia, które sugerują obecność portu rzecznego na Clitunno, który był wówczas żeglowny. Znaleźliśmy również pozostałości budynku, który prawdopodobnie był emporium, wyraźny znak, że towary przybywają tutaj ”.

Moment odkrycia mozaiki. Fot. Scavi archeologici di Pietrarossa

Sezony wykopaliskowe, które były organizowane w lipcu przez ostatnie pięć lat, kosztowały około 10 000 euro i do tej pory były finansowane przez gminę i firmę Metelli z Foligno w ramach premii artystycznej: „Trudno jest kontynuować prace wykopaliskowe własny i rozpocząć proces ulepszania strony Pietrarossa, którą chcemy otworzyć dla odwiedzających. Potrzebne są pieniądze ”.

Czyszenie mozaiki. Fot. Scavi archeologici di Pietrarossa

Źródło: Umbria 24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *