Wykopaliska ujawniają ślady trzęsienia ziemi w Himera

W rejonie Piano del Tamburino, obszaru starożytnej greckiej kolonii Himera na północnym wybrzeżu Sycylii, w ciągu ostatnich ośmiu lat ujawniono dwa interesujące święte obszary.

Wykopaliska koncentrowały się na jednym z nich, charakteryzującym się rozległą i bardzo interesującą otwartą przestrzenią o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych z trzema ołtarzami i licznymi wotum złożonymi głównie z małych wazonów używanych podczas ceremonii: jest to serce sanktuarium, w którym Himerianie odbywały się festiwale, rytuały i inne działania związane ze świętym światem.

Naczynia złożone jako wotum. Fot. Parco di Himera

Otwarta przestrzeń została otoczona dwoma budynkami, do których dodano trzeci, i które zostaną zbadane w przyszłych wykopaliskach.
Nowością tego roku jest odkrycie śladów gwałtownego trzęsienia ziemi, które zdaje się mieć miejsce pod koniec okresu archaicznego. Źródła pisane nie wspominają o odcinku. Odkrycia archeologiczne wskazują zatem na możliwy ważny epizod w życiu miasta Himera, którego absolutnie nie byliśmy świadomi, dramatyczne wydarzenie, które musiało głęboko naznaczyć jego mieszkańców i wizerunek miasta. Życie na świętym obszarze, którego częścią był ten budynek, wznowiono po trzęsieniu ziemi i trwało aż do zniszczenia Himery przez Kartagińczyków w 409 r. p.n.e..

Naczynia złożone jako wotum. Fot. Parco di Himera

W wykopaliskach, prowadzonych przez prof. Elenę Mango z Uniwersytetu w Bernie, uczestniczył międzynarodowy zespół 13 osób, profesorów (prof. J.-R. Gisler, muzeum), asystentów (Marcella Boglione, Aleksandra Mistireki), studentów z uniwersytety w Bernie i Palermo, ilustratorzy (Roberta Sperandeo, Termini Imerese, Ulrike Koy-Seemann, University of Tubingen), numizmatyk-archeolog (Christian Weiss, University of Bern) i fotograf (Adriana Urango, University of Bern).
Badania archeologiczne są wynikiem umowy, należycie zatwierdzonej przez Regionalny Departament Dziedzictwa Kulturowego, ustanowiony z Uniwersytetem w Bernie przez Himera Park, a następnie przez Regionalny Departament Parków i Muzeów w Palermo. Owocna współpraca, która dała wyniki o niezwykłym znaczeniu dla zrozumienia planowania urbanistycznego i historii kolonii greckiej, wyniki, które dodają ważnych odkryć ostatniej dekady w zachodniej nekropolii kolonii Chalkidiki i sprawiają, że Himera jest jednym z najważniejsze realia archeologiczne całej wyspy.

Źródło: Teletermini

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *