Archeolodzy odkrywają prawie 40 nowych zabytków w pobliżu Newgrange

Zespół z University College Dublin odkrył prawie 40 nieznanych wcześniej zabytków w pobliżu Newgrange, w tym „spektakularny” obiekt, który współgra ze wschodem słońca podczas przesilenia zimowego.
Odkrycia prawdopodobnie obejmują okres od neolitu (4000 pne), poprzez epokę brązu (2500 pne) i wczesne średniowiecze.

Uważa się, że obiekt dostosowany do wschodu słońca podczas przesilenia zimowego jest około 200–300 lat nowszy niż grób przejścia z epoki kamienia w Newgrange, datowany na około 3200 r. p.n.e., i został odkryty na polu zaledwie kilka metrów od słynnego miejsca.

Dr Steve Davis i zespół ze Szkoły Archeologii UCD wykorzystali system obrazowania geofizycznego na dużą skalę, aby odkryć nowe zabytki w ramach wspólnego projektu z Komisją Romańsko-Germańską.
„Te metody w ciągu ostatnich kilku lat zmieniły nasze rozumienie krajobrazu Bru na Boinne nie do poznania” – powiedział dr Davis.

W ich badaniu wykorzystano satelitarne teledetekcję, drony, powietrzne skanowanie laserowe i geofizykę, aby zbadać Bru na Boinne, obszar w hrabstwie Meath, który zawiera jedne z najważniejszych prehistorycznych krajobrazów na świecie.

Należą do nich duże megalityczne groby korytarzowe Knowth, Newgrange i Dowth, a także około 90 innych zabytków z okresu neolitu.
Badanie jest częścią projektu „Boyne to Brodgar”, w ramach którego badane są powiązania między miejscami neolitycznymi w dolinie Boyne a Orkadami.

Badany obszar obejmował lokalizacje po obu stronach Boyne, w zakolu rzeki Boyne i naprzeciwko prehistorycznych grobowców w Newgrange, Knowth i Dowth.

Newgrange jest synonimem przesilenia zimowego, gdzie świtające światło oświetla komorę grobową, i jest jednym z najbardziej znanych grobowców korytarzowych w Bru na Boinne.

Od 1993 roku miejsce to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Dr Davis, który pracował przez ponad dekadę w Bru na Boinne, powiedział, że obiekty wśród najnowszych odkryć prawdopodobnie obejmują „wczesne domy neolityczne do neolitycznych ogrodzeń z drewna, a także pomniki z epoki brązu i niektóre wczesnośredniowieczne gospodarstwa”.

„Wciąż istnieją znaczące luki, przede wszystkim w naszym rozumieniu osadnictwa, ale nadal pracujemy nad ich zrozumieniem”.

Wyniki tegorocznych badań „opierają się na wyjątkowym lecie ubiegłego roku w Bru na Boinne i nadal pokazują, jaki znaczący na świecie krajobraz archeologiczny mamy w Bru na Boinne” – dodał.

Po zakończeniu projekt Boyne to Brodgar, który rozpoczął się pięć lat temu, obejmie ponad pięć kilometrów kwadratowych.

Źródło: http://www.ucd.ie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *