Groby kultury Rossen w Niemczech

Archeolodzy odkryli 25 rzadkich grobów z epoki kamienia w dzielnicy Borde, na północ od miasta Magdeburg we wschodnich Niemczech, według dyrektora projektu Susanne Friederich z Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium.


Friederich powiedział, że znalezione w pobliżu Wedringen 6500-letnie znalezisko to cmentarz kremacyjny tzw. Kultury Rossen w Europie Środkowej.
Jest to osobliwość, ponieważ w tej kulturze umarli byli zwykle pochowani na ziemi. „Nie są to groby z urnami, ale otwory w grobowcach mają rozmiary odpowiadające pochówkom całych ciał” – powiedział Friederich.

amiast kompletnego szkieletu archeolodzy znaleźli tylko fragmenty skremowanych zwłok. Zmarli zostali spaleni swoimi rzeczami osobistymi. Dowodem na to były kamienne topory popękane pod wpływem ciepła.
„Topór został wynaleziony w erze kultury Rossen”, powiedział Friederich. Fragmenty kremowanych zwłok leżały razem z popiołem w środku odpowiedniego grobu.
Archeolog dodał, że jest możliwe, że mieszkańcy Rossen skopiowali pochówek kremacyjny z kultury Stichband, której wyznawcy mieszkali w tym samym czasie mniej więcej w tym samym czasie.

Statki stały na wschodnim krańcu każdego grobu, jak na pochówku zwłok. Prawdopodobnie znajdowało się w nich jedzenie na drogę do życia po śmierci. Ponadto w pobliżu grobów znaleziono mniej lub bardziej niedbale złożone naczynia.
„Mogłyby to być pozostałości po ceremonii pogrzebowej z udziałem picia” – powiedział Friederich. Odkryto również zarys domu. Ludzie mieszkali w małych wioskach lub osadach. Ich domy miały do ​​30 metrów długości.
W latach 70. XIX wieku cmentarz grupy odkryto po raz pierwszy w dzisiejszej dzielnicy Leuna Rossen (Saalekreis) w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, a grupa została nazwana jej imieniem. Ciągnął się od Renu do Czech.
Charakterystyczne dla kultury Rossen są zdobione na całym obszarze naczynia ceramiczne. Inną typową cechą są ozdoby z kościami ptaków wciśniętymi w glinę. Powstałe wgłębienia zostały wypełnione białą pastą.

Prace wykopaliskowe w Wedringen przeprowadzono w okresie poprzedzającym budowę nowej obwodnicy.

Źródło: Welt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *