Odkrycie budynku Rady Senatu miasta Pelusium

Egipska misja archeologiczna odkryła w środę ogromny grecko-rzymski budynek z czerwonej cegły i wapienia w prowincji Synaj Północny, podało w oświadczeniu ministerstwo starożytności Egiptu.

Część wykopu archeologicznego. Fot. Ministerstwo Starożytności Egiptu


„Budynek najprawdopodobniej służył jako siedziba Rady Senatu Pelusium, jednego ze starych miast północnego Synaju” – powiedział Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności.

Podstawa kolumny. Fot. Ministerstwo Starożytności Egiptu

Wstępne badania dotyczące rozplanowania architektonicznego i budowy budynku wskazywały, że służyło ono do organizowania spotkań przedstawicieli obywateli podczas rządów Ptolemeuszy i Rzymian.
Ayman Ashmawy, szef Departamentu Starożytności Egiptu w Ministerstwie Starożytności, powiedział, że budynek o powierzchni 2500 metrów kwadratowych ma kształt prostokąta, z okrągłymi tarasami i główną bramą po wschodniej stronie.
Podkreślił, że wnętrze budynku składa się z pozostałości trzech okrągłych ławek o grubości 60 cm, zbudowanych z czerwonej cegły i pokrytych marmurem. Misja odkryła także główne ulice miasta Pelusium, dodał Ashmawy.
Wyjaśnił, że w piątym i szóstym wieku naszej ery budynek był wykorzystywany jako kamieniołom, w którym kamienie, cegły i kolumny wydobywano z ich pierwotnych miejsc do wykorzystania w budowie innych budynków w mieście.

Źródło: Agencja informacyjna Xinhua

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *