Willa w Ur

Ur jest jednym z najstarszych miast świata. Jak wyglądało życie jego mieszkańców jakieś 4000 lat temu? Zespół kierowany przez Adelheida Otto, dyrektora Instytutu Archeologii Bliskiego Wschodu w LMU, prowadzi wykopaliska w Ur, które obiecują odpowiedzi na to pytanie.Tegoroczne wykopaliska, finansowane przez Fundację Gerda Henkel i Stowarzyszenie Uniwersytetów w Monachium, trwały 9 tygodni. Ich celem był budynek mieszkalny, który znajdował się na skraju miasta i został datowany 1835 lat p.n.e.. Wykopaliska stanowią część większego projektu prowadzonego przez profesor Elisabeth Stone z Stony Brook University w stanie Nowy Jork.

Grupa LMU rozpoczęła prace nad tym miejscem 2 lata temu, a teraz odkryła cały dom wraz ze sklepionym grobem, w którym odkryto szczątki 24 osobników. Zespół ujawnił 17-pokojowy dom z dużym dziedzińcem.

Grób ze sklepieniem. Źródło: A. Otto/LMU;

„Pytanie, na które pierwotnie chcieliśmy odpowiedzieć, brzmiało: czy biedniejsza klasa ludzi mieszkała na obrzeżach miasta, ponieważ wykopaliska w centrum miasta ujawniły, że mieszkały tam osoby majętne. Niestety zamiast mieszkań uboższej części ludności, natknęliśmy się na tę starą babilońską willę. Z pewnością był to bardzo imponujący budynek. Udało nam się zidentyfikować funkcję każdego z jego pomieszczeń, a znaleziska dają bardzo szczegółowy i dokładny obraz tego, jak żyli jego mieszkańcy prawie 4000 lat temu. Zachowały się nawet kuchnia i łazienka z toaletą i systemem odwadniającym. Rzeczywiście, jeśli chodzi o higienę, rozwiązania były doskonałe ”.

Fragment willi. Źródło: A. Otto/LMU;

„Mamy wiele elementów układanki, które dostarczą nam obrazu przeszłości tego domu, nie tylko architektury z różnymi pokojami i ich funkcjami, ale także tekstów na tabliczkach glinianych, w tym liter i odcisków pieczęci, które były rozszyfrowane przez specjalistów kliniki prof. Dominique’a Charpina (Collège de France Paris) i profesora Walthera Sallabergera (LMU). To szczególne szczęście, ponieważ te znaleziska mówią nam, kim był właściciel. ”
Miał na imię Sîn-nada i był w zasadzie arcykapłanem i dyrektorem zarządzającym drugiej najważniejszej świątyni w Ur.

Źródło: archeonews

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *