Kompleks z epoki brązu na niezamieszkałej wyspie.

Na małej bezludnej greckiej wyspie Dhaskalio położonej 10 kilometrów od wakacyjnego kurortu Naxos odnaleziono ślady architektury.

Wyspa Dhaskalio. Źródło: Uniwersytet Cambridge

Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytet Cambridge, oraz współpracujący z nimi archeologów z British School w Atenach. Podczas prac badawczych odkryto kompleks architektoniczny złożony z prawie sześćdziesięciu budynków. Do jego budowy zużyto około 7000 ton białego marmuru, który transportowano na wyspę łodziami.

Analiza danych pokazuje również, że związek został zbudowany prawdopodobnie w ciągu zaledwie 20 do 40 lat, co czyni go jednym z najbardziej imponujących osiągnięć inżynieryjnych w epoce brązu Cyklad.

„Skomplikowana, wzajemnie połączona i wielopoziomowa architektura daje wyraźne wyobrażenie o planowanym i dobrze zbudowanym osiedlu”, powiedział komunikat prasowy University of Cambridge.

Warto dodać, że na wyspie odkryto na wielką skalę odbywała się obróbka brązu.

Forma odlewnicza. Źródło: Uniwersytet Cambridge

„Obróbka metali na taką skalę zakłada stałe dostawy surowców z zachodnich Cyklad lub Attyki oraz struktury społeczne, które pozwoliły na naukę i utrzymanie ezoterycznych umiejętności technicznych”.

Zbudowane w tym samym okresie, co Stonehenge i piramidy w Gizie, odkrycie wskazało, że wczesne populacje Grecji zostały dotknięte globalnym trendem innowacji architektonicznych. W tym czasie piramidy zaczęły stać się symbolami duchowymi w Egipcie, a także w tym czasie wpływy egipskie po raz pierwszy stały się widoczne na Krecie.

Źródło: Uniwersytet Cambridge

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *